Wordpress seo yardim - Aradiginiz herseyden var iddaa ediyoruz hayatiniz burda kolaylasicak ve egleniceksiniz.

WordPress seo yardim

1 ANAHTAR KELiMENiN BASLIK ETiKETiNiN BASINDA OLMASI

YAPMALIYIZ: hedef anahtar kelimenizi başlık etiketinizin başına yerleştirin.
NE YAPMALIYIZ:hedef anahtar kelimenizi başlık etiketinizin başına yerleştirin.

       heading-baslik-etiketi

2 iÇERIK UZUNLUGU

Pek çok sektör çalışmasında (örneğin SERPIQ) daha uzun içeriğin (1500+kelime) Google sıralamasında anlamlı bir şekilde yükseliş sağladığı belirtilmiştir

serp

Gördüğünüz gibi ilk 10 sıranın içerik ortalaması 2000 kelime civarındadır.

NE YAPMALIYIZ: Google’da sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız en az 1500 kelime yazın.

3 SAYFA YÜKLEME HIZI

Bu çok ÖNEMLİDİR.

Sayfa hızı Google’ın kamuoyuna duyurduğu birkaç sıralama kriterinden biridir. Bu konu son derece önemlidir.

Google’ın PageSpeed Insights tool’unu kullanarak sayfanızın yükleme hızını kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

google-chrome-page-insights

5 ANAHTAR KELiMENiN GÖZ ÖNÜNDE BULUNMASI VE KONUMLANDIRMA

Bu günlerde Google anahtar kelime yoğunluğuna pek önem vermiyor olabilir. Ama bu demek değildir ki anahtar kelimeleri kullanmaktan vazgeçmiş olsunlar.

URL’niz, makalenizin başı, H2 etiketiniz gibi sayfanızın stratejik yerlerinde konumlandırılmış hedef anahtar kelimeler de dahil olmak üzere tüm anahtar kelimeler Google’a sayfanızın o anahtar kelimeyle ilgili olduğu mesajını yollarlar.

anahtar-kelime-analiz-arastirma

NE YAPMALIYIZ: Başlık etiketinizin başında, bir makalenin ilk 100 kelimesinde, H2 ya da H3 etiketinde hedef anahtar kelimeniz yer alsın.

5 SAYFANIZIN GÜVENiLiRLiGi (AUTHORITY)/PAGE RANK

Sayfanızın güvenilirliği -gelen linklerin kalitesi ve sayısı ile değerlendirilir- şu ana kadar Google’ın kullandığı en önemli sıralama kriteridir.

Gerçek olan şudur, sayfanız güvenilir (authoriative) olmadığı sürece Google sıralamada görmezden gelecektir (neden görsünler ki?)

banner003

NE YAPMALIYIZ:  Sayfanızın güvenilirliğini (authority) oluşturmak için Guestographics gibi beyaz şapkalı link oluşturma çözümlerini deneyin.

 

6 DOMAiNiN GÜVENiRLiGi

Bir sayfayı değerlendirirken Google domainin güvenilirliğini bir bütün olarak da değerlendirir (Amazon ve YouTube gibi sitelerin neredeyse her şey için bir derecelendirme yapmasının sebebi budur)

indir

Domainin Güvenirligini öğrenmek için Open Site Explorer. NE YAPMALIYIZ: Harika bir içerik oluşturarak (ve tanıtarak) Domain güvenilirliğinizi (authority) oluşturun.

7 LiNKiN iLGiLi OLMASI

Üzerinden geçtiğimiz gibi bir linkin güvenilirliği (authority) çok önemlidir.

Ama Google sizin sitenize yönlenen linklerin ilgili linkler olması konusuna çok daha fazla hassasiyet göstermektedir. Aslında eski bir Google çalışan “ilgililik yeni PR”(page rank) demiştir.

otoriter-link-yonledirme-stratejikeo

Bu yüzden link aldığınız sitelerin alanlarının sizinkiyle aynı olması konusunda özen gösterin. Yani organik gıda satan bir site yönetiyorsanız, ilgili sitelerden link alın… kamyonlar ya da dövmelerle ilgili bir siteden değil.

NE YAPMALIYIZ: Güvenilir ve ilgili sitelerden  link almaya yoğunlaşın.

8 SiTEDE KALMA SÜRESi

Google’da gezinen birisinin sizin sayfanıza geldiğinde eğilimleri ne yönde oluyor?

Sitenizde takılıyorlar ve sitenizdeki diğer sayfaları da ziyaret ediyorlar mı… yoksa arama sonuçları sayfasına hemen geri mi dönüyorlar?

Google, Google’da sayfanıza insanların nasıl reaksiyon gösterdiğiyle çok ama çok ilgi gösterir. Sitenizde geçirdikleri süre -buna sitede kalma süresi denir- çok önemli bir sıralama kriteridir.

sitede-kalma-suresi

NE YAPMALIYIZ: Sayfanızın “above the fold”(sayfanızın ilk açıldığında görüntülenen üst kısmı) kısmını karışıklıktan görüntü kirliliğinden ve ziyaretçiyi zorlayan uygulamalardan uzak tutun. Bu kısım ne kadar ilgi çekici olursa sitenizde kalma zamanı artacaktır. Tabii ki sıralamadaki yerinizde

9 RESPONSiVE (UYUMLU) TASARIM

Şu andaki web trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan sağlanmaktadır. Google’ın resmi tutumu ayrı bir mobil websitesinin oluşturulmasındansa Responsive Design (mobile de uyumlu) bir site yapılması yönünde (source).

mobiluyumluwebtasarim

Hızlı yüklenen, mobil dostu responsive design bir site tablet ve akıllı telefonlardan arama yapan kişiler için daha yüksek bir sıralama sağlayacaktır.

NE YAPMALIYIZ: Sitenizin responsive tasarım olduğundan ve mobil kullanıcılar için de çok çabuk açıldığından emin olun.

 

10 ZAYIF YA DA KOPYA iÇERiK

Google güçlü ve orijinal içeriğe sahip siteleri derecelendirmek istemektedir. Benim tecrübelerime göre pek çok eski sitede zaman içinde junk ”çöp” sayfalar birikmekte.

Örneğin; arşiv ve kategori sayfaları. Çöp sayfaların zayıf ve/veya yinelenen sayfalar olması sitenizin sıralamasını aşağıya çekecektir.

indir

NE YAPMALIYIZ: Sitenizi gözden geçirin zayıf ve kopya içerikli sayfaları silin ya da indeks dışı bırakın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir